ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΨΕΙΡΩΝ.

Οι ψείρες είναι γκρι και καφέ χρώματος με έξι πόδια και δεν μπορούν να πετάξουν (δεν έχουν φτερά) ή να πηδήξουν (τα πόδια τους δεν είναι πολύ δυνατά) οπότε μετακινούνται περπατώντας. Η ψείρα γεννά αυγά τα οποία ονομάζονται κόνιδες και εκκολάπτονται μετά από 7-10 μέρες. Το κέλυφος από τα αυγά και οι κόνιδες είναι λευκά, οπότε είναι πολύ εύκολο να τα μπερδέψει κάποιος για νιφάδες από ξηροδερμία ή πιτυρίδα γι αυτό ο ευκολότερος τρόπος για να εντοπίσετε τις ψείρες είναι να ελέγχετε τακτικά τα μαλλιά του παιδιού σας (τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα) με το ειδικό χτενάκι στο τριχωτό της κεφαλής και συγκεκριμένα στις ρίζες των μαλλιών, στον αυχένα και πίσω από τα αυτιά.

• Αποφύγετε το παιδί σας να χρησιμοποιεί αντικείμενα- όπως χτένες και σκουφάκια- άλλων παιδιών. Είναι καλό να του μάθετε πως μερικά πράγματα είναι προσωπικά.
  • Προληπτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια ειδική λοσιόν η οποία αλλάζει το ph της επιδερμίδας του κεφαλιού, εμποδίζοντας τες να αναπτυχθούν.
  • Έλεγχος της κεφαλής του παιδιού μια φορά την εβδομάδα στα σημεία που αναφέρονται παραπάνω (ρίζες των μαλλιών, στον αυχένα και πίσω από τα αυτιά).
  • Εάν ακούσετε ότι κάποιος φίλος του παιδιού σας ή συμμαθητής του έχει «κολλήσει» ψείρες καλό είναι να γίνεται παράλληλη αγωγή και στα υπόλοιπα παιδιά της «παρέας».
  • Εάν διαπιστώσετε ότι το παιδί σας έχει «κολλήσει» ψείρες λούστε τα μαλλιά του με φαρμακευτικό σαμπουάν που βοηθά στην αποκόλληση και απομάκρυνση της κόνιδας (αυγά της ψείρας).
  • Μετά από κάθε λούσιμο χτενίστε με ψιλή χτένα από την ρίζα έως την άκρη τουλάχιστον δυο φορές.
  • Πλύνετε τα ρούχα και τα κλινοσκεπάσματα σε υψηλή θερμοκρασία (50-60 βαθμούς).
  • Απολυμάνετε βούρτσα και χτένα σε οινόπνευμα για τουλάχιστον μια ώρα.

ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΝΤΙΦΘΕΙΡΙΚΟΥ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΣΑΣ. ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ.

Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ